Kolem Dobřan
11.10.2017 18:58
V srpnu 2017 jsme s Putujícími navštívili kopec Turov v Severních Čechách, na němž se pomalu staví kamenný Květ života. A na to konto jsem byla pověřena úkolem prozkoumat podobný umělý kamenný kruh ve Vstiši u Dobřan. A když už jsme tam byli, tak jsme koukli i jinam.
KAMENNÝ KRUH (SPIRÁLA), VSTIŠ
Na začátku září 2016 se v obci Vstiš shromáždila mezinárodní skupina umělců s myšlenkou vytvoření uměleckého díla, které by mělo být věnováno vodě. Tito umělci byli pozváni panem Bernardem Lainkou, který projekt nejen financoval, ale také poskytl svůj pozemek k vybudování Geopunkturního kruhu.
30.9.2017, Sacred Circle Tarot
Minulost: Síla, 3 mečů, 5 mečů
Přítomnost: Spravedlnost
Budoucnost: Velekněžka
Rada: 7 holí
Varování: Eso holí
Energie místa: 9 pohárů a Rytíř pohárů
Duch místa: Král pohárů
Tak jako na Turově stojíme na místě, kde stálo něco už dříve. Nevím sice, jak se místa na podobné záměry vybírají, ale vypadá to, že dnešní stavitelé kráčejí, ať už vědomě nebo ne, ve stopách svých předků. Takže i tento prostor už byl využíván a fungoval možná jako obřadní místo, nebo rozhodovací soud. Mohl tu stát jeden velký menhir, kolem kterého se lidé shromažďovali pro nějakou důležitou věc. Dnešní stavba umožnila propojit to, co tu bylo původně se současností, opět se otevřely staré cesty a pavučinou jemných sítí se navázalo na minulost, určitě ku prospěchu místa samého i lidí, kteří sem přijdou. Stavba spirály je zasvěcena vodě, o tom vypovídají i pohárové karty, které vyšly na energii a ducha místa. Voda je zde čistící prvek, jednotící a spojující všechno se vším. Dává místu krásnou a svěží energii a umožňuje nám jí lépe vnímat. Což je i to, co stavba sama chce. Vzhledem k tomu, že se tu jedná o vodu, působí trefně i oheň na kartě varování.
Vstišská spirála je místem tichého rozjímání, laskavé důvěry a napojení jemnými sítěmi na naše duše i vše minulé, co tu s tím souvisí. Je to uměle vytvořené místo úcty, které se ale krásně ujalo a působí mile a vlídně. Nemám bohužel karetní srovnání s podobnými původními stavbami. Staré menhiry, viklany a kameny působí v kartách divočeji, silněji a přísněji. Odráží se v nich celá jejich minulost, vše, co ví a znají a s touto hloubkou jde ruku v ruce i odstup a tvrdost. To ani tady, ani na Turově vidět není. Nové kameny jsou tak trochu prázdné, zatím nenaplněné a v očekávání toho, co se bude dít. Na rozdíl od těch starých a staletí využívaných, jsou však čisté a nezatížené, a připravené teprve všechno zažít. A tak je milé s nimi pobýt.
ZÁMĚR POSTAVENÍ SPIRÁLY: Páže pentaklů, Blázen, Milenci
Autoři stavby měli bez pochyby ty nejčistší a nejušlechtilejší záměry, když se do toho pustili. Chtěli začít novou tradici, udělat něco pro nás i krajinu a pustit do světa nové vstupy a síly. To vše s čistou láskou, nadějí, elánem a chutí. A to vše se povedlo, protože přesně tohle je ze stavby cítit. Je to start, výborný start a další staletí po tomto startu ukážou, jak se vše usadí a ujme. Zatím je to výborný rozběh.
CO TU BYLO DŘÍV: 2 holí, Soud, 9 mečů
Vypadá to jako místo, které bylo nějak nenápadně označeno a které nepoznal na první pohled každý. Kameny (nebo jeden menhir) zde byly určitě nějak osazeny a poskládány do správného tvaru, a sloužily ke znovuzrození, očištění a napojení. Mohlo tu být místo přechodového rituálu, které se ale používalo jen výjimečně.
STŘED STAVBY: 7 holí
Ve středu spirály se všechno kříží a spojuje. Mísí se tu jednotlivé směry, to, co je obvykle oddělené, se tu smíchává do jednoho. Je tu střed nejen spirály, ale i linií, které tudy zřejmě proudí. Zde vyvěrá síla zdola a míří nahoru. Což je zřejmě smyslem této stavby, protože se jedná o geopunkturní body, takové napíchnutí na zemské energie. Navíc se zdá, že místo je chráněno nějakou silnou bytostí, která hlídá, co se tu děje.
KAMENY SE SYMBOLY:
Tahala jsem karty na jednotlivé kameny, ale jak o tom tak píšu, tak mám pocit, že více než o kamenech, jsou karty o symbolech na nich. Budu tedy popisovat a pojmenovávat kameny, ale zdá se, že jednotlivé kameny jsou prázdné a jsou jen nositeli znaku, který do něj někdo vyryl a který má tu sílu.
-
Kámen: 8 pentaklů
Kámen stability a síly, o kterou se můžeme opřít. Je to hlídač, záložní hráč a ten vzadu, který nastoupí, když se bude něco dít. Je to kámen opory.
-
Kámen: 3 pohárů
Kámen spojení, souznění a propojení. Nabízí lásku, pomocnou ruku a ochranu, se kterou můžeme projít dál a hloubš. Je to pomocník připravený jít do každé akce.
-
Kámen: 5 pentaklů
Tento kámen visí nad spirálou jako tíha, záměr nebo nedořešené téma, které vyplouvá s tím, co tu kdo řeší. Je to odpadkový koš kruhu, do kterého se shromažďují negativa, aby postupně odpluly pryč.
-
Kámen: 10 holí
Toto je kámen směru. Ukazatel, který napovídá, kudy máme jít, abychom se dostali dál. Je to značka, které když si všimneme, pochopíme něco důležitého a odkryje se nám další kousek skládačky.
-
Kámen: 5 holí
Kámen předěl. Označuje hranici, která od sebe dělí dvě části, dvě síly a dvě možnosti. Tady se ocitáme v bodě, na kterém se musíme, ať už vědomě nebo nevědomě rozhodnout. Odtud už není cesta zpět.
-
Kámen: Luna
Kámen minulosti. Zde je možné se uvolnit, roztančit a dostat jinam. Do světů, které nevidíme, do časů, které tu dřív vládly. Tohle je místo, kde už dříve něco stálo a kde je největší napojení na historii z celého kruhu. Sem, když se dostaneme v nějakém jiném než běžném stavu, můžeme spatřit původní obraz a dotknout se toho, co tu bylo dřív.
-
Kámen: 8 pohárů
Tady se můžeme znovu nadechnout a podívat se dál. Je to kámen budoucnosti, u kterého můžeme spatřit, co bude dál, jak to tu bude vypadat za nějaký čas, až u toho my nebudeme. Můžeme se tak povznést nad to, co nás tíží teď a nabrat novou, budoucí sílu.
-
Kámen: Rytíř mečů
Kámen strážce. Hlídač před dalším vchodem. Nástraha, kterou musíme vyřešit, zkouška, kterou musíme prokázat své schopnosti. Směle do toho!
-
Kámen: 3 pohárů
Další kámen pomocník. Když prokážeme nějakou svou schopnost, ocení jí a pomůže. Dá nám dar, který budeme potřebovat na cestě dál.
-
Kámen: 3 mečů
Kámen změny. Ušli jsme kus cesty, zvládli jsme už hodně. Teď přichází důsledky našich činů. Svěží vítr rozpohyboval stojaté vody. A my to buď vítáme, nebo si zoufáme, že právě tohle. Ale právě tohle je pro nás to nejlepší.
-
Kámen: Rytíř pohárů
Konečně voda. Tady je jádro kruhu, tady je hlavní vodní zdroj. Tady vyvěrá vodní síla, koncentruje se, aby mohla téct dál. Kámen vodník je smyslem celé stavby.
-
Kámen: 7 pohárů
Kámen zjevení a napojení. Ten silný, pevný a zdánlivě tichý. Odtud je možné spatřit sny, vidět vize a zformulovat své plány. Tady je možné se napojit a vidět to, co vidět máme, o čemkoliv, co chceme. Informační tabule celé stavby.
-
Kámen: Páže holí
Jediný oheň v kruhu. Kámen zažehnutí v nás nastartuje to pravé, co teď potřebujeme. Pokud jsme smyli, co jsme měli, tady dostáváme nové.
KAMENY BEZ SYMBOLŮ (VE STŘEDU)
-
Kámen: Páže pohárů
Zde je napojení na živel vody. Meditací a posílením živlu vody u tohoto kamene se můžeme spojit se zemí a procítit její pocity.
-
Kámen: 8 pentaklů
Také těsně u středu najdeme kámen stability a opory. Dává kruhu sílu a spojuje vodní živel se zemským. Je to poslední záchytný bod před koncem.
-
Kámen: Král holí
Tento kámen stojí na místě, kde se původně nacházel střed stavby. Je tu silná energie a strážce, který ji hlídá. Odtud vychází to, co dřívější stavbu drželo na nohou.
-
Kámen: Slunce